21 Mart 2009 Cumartesi

Trakya Gücü (Hepimiz Zlatan'ız)


2007 Genel seçimlerinde Keşan'a lütfedip Edirne'ye lütfetmeyen Deniz Baykal dün Edirne'deymiş. Boynunda Sarı-kırmızı bir Edirnespor kaşkolu. Edirnespor amatörde. Durumu nedir bilmiyorum. Bu kaşkol bana bu yazıyı yazdırtıyor o da ayrı mevzu. 81 ilimiz var. 81 ilimizden sınırları içinde profesyonel takım bulundurmayan 21 il var. Bu 21 ilin 2'si Tekirdağ ve Edirne. Lüleburgaz hem Kırklareli'nin hem de Trakya'nın namusunu kurtarıyor. Bir zamanlar Edirne, Tekirdağ, Burgaz, Babaeski, Uzunköprü, Keşan, Kırklareli DSİ profesyonel takımlardı. Diğer illerin bazıları Ağrı, Artvin, Bitlis, Hakkari, Muş, Tunceli, Bayburt, Şırnak, Ardahan, Iğdır. Bir de kendini asan Zonguldak var. Buradan defalarca söyledim yine söylüyorum. Bu bölgede göçmen çok fazla olduğu için kemik yapısı Türkiye genelinden farklıdır. Ve çoğu bir spora yönlenemeden bir fabrikada ekmek peşinde koşar. 25-30 dönüm tarladan para kazanılmaz çünkü. Üç ilin ilçelerle 1.354.658 nüfusu sadece Burgaz'ı çıkarır. Ben takım derdinde değilim. Ama takım olmayınca iyi antrenörler olmayınca çocuklar nerde oynasın oluyor. Üç ili birleştirin bir Trakya Gücü yapın bari. İl merkezleri bir profesyonel takım görsün. Neden Metin'in, Rıdvan'ın, Ünal'ın futbolculuğunu sevdim biliyor musunuz? Çünkü onlar tamamen farklıydılar. Sıfıra indim, orta yaptım, onun gibi çalım atmaya çalıştım. Durmaya çalıştım. Defansın önünden topu aldığım gibi kimseye bakmadan rakip kaleye koştum. Yara yara. Ünal Karaman kızacak ama Türk futbolcu tipi değildi onlar. Eksikleriyle, fazlalarıyla. Ey TFF şuraya bir el at diyorum artık. Belki birileri çıkar şu defansın göbeğine.

3 yorum:

blanka dedi ki...

Abi Kırklarelinde de hem Burgaz hemde K.eli atkısı taktı Baykal.
Onun dışında Edirne ve Keşan çıktı süper amatörden.Buradan da bildiğim K.eli var ama ikinci takımı bilmiyorum.
Edirne ve Keşanın şansı profesyonel liglerde takımı olmayan iller turnuvasına katılcak olmaları.
çıkarlar inşallah.

cesc dedi ki...

Yazınıza katılmamak mümkün değil.Edirneli olarak sunları ekleyebilirm: Edirne'de hali vakti yerinde olan ailelerin çocukları futbolla pek ilgilenmiyor. Orta sınıf çocukları da dediğiniz gibi ya fabrika yollarına düşüyor ya da üniversiteye girmeye calısıyor. Oysa futbol o kadar seviliyor ki edirne'de ve o kdar yetenekli gençler var ki profesyonel takımımızın olmaması büyük bi ihmal.Ama bir gün süper lig de yer alacaksak da bu içine siyaset karışmış belediye yardımıyla olmasın. Futbolu seven bilen birisi el uzatsın gerisini gençlerimiz halleder

neretva dedi ki...

Arkadaşlar kulüp olacak ki birşeyler çıksın. Yoksa adamın cesc olamsı lazım ki birileri deplasmanlı amatörde görüp transfer yapsın. Kulüp yok, hoca yok. TFF'nin bu işe el atması gerek. Balkanlardan 10 tane çıkıyorsa Küçük Balkanlar Trakyadan 1 tane çıkar herhalde. Benim derdim bir Trakya takımı olsun da şöyle olsun böyle olsun değil. Benim derdim o çocukların Türk futboluna katkı sağlaması. Ben de o ikilemde kaldım. Futbol mu üniversite mi? Kaç üniversiteli şehre dönüyor? Çok az. Peki tutanamayanlar. Arazilerin durumunu da çok iyi biliyorum. Kaldı mı çiftçilik? Yok. Her çiftçinin bankada ipoteği var. Büyük çiftçi ve diğerleri kaldı. At bir el. Hiçbir şey kaybetmesin.