16 Eylül 2008 Salı

NTV Spor'da La Liga Nasıl İzlenir?


Kanal A ve şifreli futbol yazımızın hemen arkasından ntvmsnbc'de yayınlanan haberi "aşkın" arkadaşımız yorum olarak yazdı. Kendisine teşekkür ederiz. Mağdur olanlara yardımcı olması beklentilerimizle...Umarım sorun çözülür.


Bu ülkede kaç ilde kablolu yayın olduğu belli. 22-23. İstanbul'un hala çoğu mahallesinde kablolu yayın yok. Şişli'de var ama Bağcılar'da yok. Herkes D Smart ya da Digitürk gibi digital platform almak zorunda mı? Ya da durumunda mı? D Smart'a da bir seferliğine ödeme yapılıyor ama uydu tercih ediliyor. Turkcell Super Lig'i almadan da D Smart'ın işi zor. Büyütemezsin. Uydu Tv yayınlarının %50-55'i demek. NTV Spor karasalda zaten yok. Aşağıdaki uygulama işlerse gayet güzel bir gelişme olur uydu kullanıcıları için.


Türkiye’de ikamet eden ve TURKSAT’a çevrili uydu (çanak) anteni kullanan NTV izleyicileri La Liga hayecanını şu şekilde takip edebilirler:


1. Uydu alıcınızın Biss şifre çözebilme özelliğine sahip olması gerekmektedir. Çoğu uydu alıcılarında bu özellik bulunmakta fakat aktif durumda değildir. Eğer uydu alıcınızın şifre çözme özelliği açık durumda değilse, uydu alıcınızı aldığınız yetkili servisten destek isteyiniz.


2. Uydu alıcınızın menüsünde ‘CAS’, ‘Key Girişi’, ‘CAS System’, ‘CAS Keys’ veya benzer bir isimle yer alan KEY girişi menüsüne gelin.


3. Açılacak menüde yer alan şifreleme tiplerinden (Şifre Tipi, Cas Type veya benzer bir isimdeki seçenek) Biss olanını seçin.


4. Açılacak menüde yer alan talimatları uygulayarak aşağıdaki değerleri girin.NTV için; Biss ID: 0x1FFF (eğer 6 haneli ise biss ID 0x001FFF olarak girilmelidir.)NTVSPOR için; Biss ID: 0x1FFB (eğer 6 haneli ise biss ID 0x001FFB olarak girilmelidir.)Biss TP: 11892/12800(H) (Bazı modellerde bu sorulmamaktadır.)Key Değeri: A021230035461400 (eğer 12 hane varsa key değeri A02123354614 olmalıdır.)


5. Şifreyi kaydedip (Kaydet, Tamam, Save veya OK) menüden çıkın.


6. Şifreyi kaydettiğiniz halde yine izleyemiyor ve hâlâ ‘kanal şifreli’ gibi bir uyarı ile karşılaşıyorsanız uydu alıcınızı kapatıp açın.


7. Eğer alıcınız hala şifreyi çözemiyorsa lütfen cihazınızı satın aldığınız yetkili servisten destek isteyin.


Not: NTV’nin İspanyol Ligi maç yayınları, Türkiye içinde çatı anteni ile vericiler üzerinden, Kablo TV şebekesinden, D-Smart ve Digiturk platformlarından herhangi bir işleme gerek kalmaksızın sorunsuz bir şekilde izlenmektedir.

Hiç yorum yok: